Succes med lopper skal kickstarte forening: Liv I Byen lover liv i Strøgcentret

»Liv I Byen«, som også er kendt for at arrangere velbesøgte fødevaremarkeder i Ikast, er nu tilbage med et nyt arrangemet, som bliver foreningens første efter coronapandemien

13. september 2021, 05.34

»Liv i Byen« er en forening, som har til formål - som navnet antyder - at skabe liv i byen. Det sker gennem forskellige initiativer. Tidligere har der været fødevaremarkeder og loppemarkeder, som her i februar 2020, hvor Carsten Birkkjær og hans hustru, Karen Inge Birkkjær havde godt gang i salget af Dodo & The Dodos- plader. Foto: Flemming Hansen

IKAST Hvor Strøgcentret og midtbyen gennem halvandet år har ligget øde, begynder det så småt at ligne noget igen. I slutningen af august lykkedes det foreningen »Fest i gaden« at samle byen til »Musik på Torvet«. Nu dukker en anden af byens kendinge op, når det kommer til at skabe aktivitet og sammenhold i Ikast. Den lokale forening »Liv I Byen«, der arrangerer events i Ikast, er efter en lang coronapause klar igen. Det kommer til at ske søndag formiddag 26. september med loppemarked i Ikast Strøgcenter. Sidst foreningen holdt loppemarked, var det med et fyldt Strøgcenter, hvor ingen vidste, hvad der skulle ske blot halvanden uge senere, hvor statsministeren sendte landet ud i den første nedlukning. Nu ser foreningens formand Benjamin Piechnik frem mod normale tilstande, og det glæder han sig til.

- Vi er glade for at være tilbage igen. Det har været en kedelig tid at være event-arrangør, og det bliver godt at få skudt gang i foreningen igen. Vi har haft nok at se til i vores privat- og arbejdsliv, men det har hele tiden været planen at »Liv I byen« skulle live op igen efter corona, og nu sker det. Det bliver godt

Gammel succes med lopper

Før noget hed pandemi lykkedes »Liv I Byen« med at fylde Strøgcentret til bristepunktet med kræmmere og handlende i alle aldersgrupper.

Simon Vanggaard er næstformand i foreningen, og han siger, at det ikke er helt tilfældigt, at det er et loppemarked, som foreningen vender tilbage.

- Vi har efterhånden arrangeret en håndfuld loppemarkeder i Strøgcentret. Det plejer at være udsolgt, vi har altid haft masser af besøgende, og så er det ret let at arrangere. Vi samarbejder med Jan fra Vores Ikast (Jan B. knudsen, Vores Ikast-chef red), og både han og os har fået flere henvendelser fra utålmodige loppesælgere, der gerne ville ud med markedsboden igen. Derfor er det oplagt at starte ud med den opskrift, vi ved, der holder, og som altid skaber liv i byen, lyder det forventningsfuldt fra Simon Vanggaard.