
Gys og gru i landsbyen
Børn i Gludsted iscenesætter selv deres rædsler
Udgivet:13. oktober 2019, 08.32
Læsetid:2 minutter
Børnene i Gludsted er selv i gang med at arrangere en masse gruopvækkende aktiviteter. Foto: Privatfoto
4 år siden
gludsted Sidste år iværksatte en flok børn i Gludsted et helt særligt kulturarrangement på eget initiativ.
Projektet blev en succes med sjov og fantasi på børnenes og deres familiers egne præmisser.
I år gentager de projektet fredag 25. oktober og har i den forbindelse udvidet projektgruppen med flere børn.
- Det blev bare så sjovt sidste år med alle de mange uhyggelige ting, der skete rundt i hele byen. Vi har lært en masse ved at gøre det hele på vores egen måde. Vi mødes efter skoletid og planlægger alt det, vi godt kan tænke os, der kan ske, siger den 12-årige projektleder Luna Cecilie Høegh Gjerløv.
På sidelinjen står forældrene. De venter på at blive sat i sving, når det omfattende arbejde med poster og udklædninger skal i gang.
Det er børnene selv, der har holdt planlægningsmøder om, hvordan en gyselig Halloween-aften skal skrues sammen.
Helt sin egen kultur
Gludsted gør tingene på sin egen måde og er efterhånden ved at slå sig fast som et hjemsted for unikke kulturoplevelser, hvor byrummet, fællesskabet og kunsten smelter sammen.
The International Art Workshop, økodag, kulturnat, traktortræk, Varm Lørdag og Gludsted Børneworkshop er blot nogle af de tilbagevendende kulturelle ting der sker i byen.
Titlen på arrangementet er »Uhyggens Halloween Aften«, og det er meningen, at man skal rundt i byen på en slags opdagelsesrejse. Desuden kan man blive sminket, smage nogle ulækre lækkerier og møde de næsten ægte uhyrer og monstre, som skjuler sig i aftenmørket.
I år lægger Gludsted Friskole blandt andet lokaler til en ny rædselsvækkende forlystelse kaldet Krypten, hvor et par fædre har fået lov til at skabe et særligt stemningsfuldt og vildt uhyggeligt univers.
Hvis man ikke er vild med gys og gru, er der heldigvis masser af hyggelige oplevelser for alle.
Aftenen begynder i engleoasen, hvor man aftenen igennem også kan søge tilflugt, hvis det hele bliver lidt for meget.