DET ER DIT VALG - KV21

Se alle kandidaterne: Dem kan du stemme på til kommunalvalget

Ikast-Brande Kommune har netop offentliggjort listen over, hvilke kandidater der står på stemmesedlen, når borgere i Ikast-Brande skal sætte kryds til kommunalvalget 16. november. Listen ser således ud:

7. oktober 2021, 08.41

A. Socialdemokratiet

Kasper Pauli Pedersen, Ikast

Søs Philipsen, Ikast

Birthe Sørensen, Ikast

H. C. Jørgensen, Engesvang

Kirsten Hoffmann, Gludsted

Mustafa Arslan, Ikast

Yildiz Kibar, Ikast

Joan Højlund, Engesvang

Helle Regine Drongstrup, Ejstrupholm

Henrik Christensen, Brande

Inge Dinis, Bording

Peter Bjerregaard, Ikast

Eddie Sørensen, Bording

Jacob Rosen Madsen, Gludsted

C. Det Konservative Folkeparti

Annette Mosegaard

Kirsten York Helms

Heinrich Rune

Dina Raabjerg

Annette Øgaard

Peter Søgaard

Morten Munk Østergaard

Per Abildskov

Siff Tang Lassen

Henrik Overgaard

Hanne Bang Pedersen

Ditte Mundbjerg Jørgensen

D. Nye Borgerlige

Bruno Ostenfeldt Jensen, Ejstrupholm

Tommy Høgh Vestergaard, Ikast

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Emma Thorup Jacobsen, Ikast

Karina Gudmann, Brande

K. Kristendemokraterne

1. Jens Erik Skals, Ejstrupholm

2. Finn Vestergaard, Ikast

3. Willy Højgård, Blåhøj

4. Torsteen Nielsen, Engesvang

5. Svend-Erik Hansen, Isenvad

6. Danny Bonn Pedersen, Ejstrupholm

7. Albert Poulsen, Ikast

8. Annet Mesnickow, Brande

L. Fælleslisten

Morten Bak

Lotte Stoltenborg

Morten Colbert

Rune Lyager

Henrik Boelsgaard

Allan Nielsen

Lasse Haahr

Mads Hviid

Bjørn Topbjerg

O. Dansk Folkeparti

Simon Vanggaard, Ikast

Trine Meldgaard Kristensen, Ikast

Bo Sand Kristensen, Brande

Mikael Würtz, Engesvang

Tina Ostersen, Brande

Jytte Graversen, Ejstrupholm

Peder Fenger, Ikast

H. C. Hansen, Bording

Jens Laursen, Brande

Finn Brostrup, Nørre Snede

Dan Albrechtsen, Ikast

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Ib Lauritsen

Jens Peter Bak

Katri Berg

Gert Bækgaard

Henrik Christiansen

Stig Døssing

Henrik Engedahl

Palle Høj

Thyge Lønne Jensen

Laila Leerholm

Lars Lyhne

Helle Mathiasen

Anne-Marie Kragsig Pedersen

Frank Thygesen

Andreas Würtz

Thomas Østergaard

Ø. Enhedslisten

Charlotte Kold, Engesvang

Æ. Frihedslisten

Kirsten Merrild, Nørre Snede

Elisabeth Victoria Muhlig, Brande

Valgforbund

Følgende valgforbund er tilmeldt:

Mellem følgende tre lister: A. Socialdemokratiet, F. SF - Socialistisk Folkeparti og Ø. Enhedslisten

Mellem følgende tre lister: C. Det Konservative Folkeparti, K. Kristendemokraterne og L. Fælleslisten

Mellem følgende to lister: D. Nye Borgerlige og O. Dansk Folkeparti