Ældre Sagen klar til den årlige fisketur

For 23. gang finder den årlige fisketur sted for Ikast-Brande Kommunes handicappede og pensionister

Udgivet:27. maj 2023, 06.00

Læsetid:1 minut

Lystfiskeri i Skyggehale Put and Take.

4 måneder siden

IKAST-BRANDE Ældre Sagen Ikast står i samarbejde med sportsfiskere for et tilbagevendende arrangement, som skaber hygge og fællesskab blandt pensionoster og handicappede i Ikast-Brande Kommune.

Det sker, når lystfiskersøen i Skyggehale 8. juni danner rammen om den årlige fisketur. Det skriver Ældre Sagen i en pressemeddelelse.

Fisketuren, som finder sted for 23. gang, bliver sponsoreret af Ikast-Brande Kommune, Lions Club Ikast, fiskesøens ejer Jens Jørgen Jensen, Den Jyske Sparekasse og Ældre Sagen.

- Der bliver serveret kaffe, te, saftevand, rundstykker og kage på fiskedagen, hvor serveringen foretages af frivillige i Ældre sagen. Fiskedagen har i øvrigt stor interesse, og der var i 2022 i alt tilmeldt 137 til fiskedagen. Det er gratis at deltage - man skal blot selv sørge for transport til lystfiskersøen, skriver Ældre Sagen i pressemeddelelsen.