Billedkunstrådet fuldtalligt: En tømrer blandt kunstnere

Sidste medlem af Billedkunstrådet valgt

Udgivet:26. januar 2022, 14.30

Læsetid:1 minut

Rune Lyager (FL) er udpeget som byrådets repræsentant i Billedkunstrådet. Foto: Jørn Deleuran

Flemming Thulstrup
Journalist| flt@ikastavis.dk

1 år siden

KUNST Billedkunstrådet er nu blevet fuldtalligt.

Det sker efter udpegningen af Rune Lyager (FL) som byrådets repræsentant i rådet.

Det er børne-, kultur- og fritidsudvalget, der har udpeget det nyvalgte byrådsmedlem til opgaven.

Udover lokalpolitikeren omfatter Billedkunstrådet kunstnerne Lene Abilgaard Knudsen, Nina Lund, Jens Chr. Jensen og Finn Birkelund.

Rådet har til opgave at virke som rådgivende organ for Ikast-Brande Kommune i kunstneriske spørgsmål. Blandt andet bliver rådet spurgt til råds og kommer med indstillinger og forslag, når der skal ske kunstneriske udsmykning af kommunale bygninger eller pladser.

To procent til kunst

I forbindelse med nye kommunale anlæg er det tidligere vedtaget, at to procent af det samlede byggebudget i forbindelse med nye anlægsprojekter netop skal gå til kunstnerisk udsmykning.

Det er senest sket i forbindelse med opførelse af Artium i Brande, og næste store opgave bliver at finde kunst til den kommende børnehave i østbyen i Ikast.